فوم پلی یورتان پاششی

دسته بندی ها

Table of Contents

برچسب ها
  آدرس ایمیل وارد شده معتبر نیست
تماس با ما
فوم پلی یورتان پاششی

Table of Contents

فوم پلی یورتان پاششی

با پیشرفت تکنولوژی، افزایش جمعیت و بالا رفتن مصرف انرژی، امروزه استفاده از انواع عایق ها برای جلوگیری از مصرف بی رویه انرژی، امری بسیار مهم و ضروری است. زیرا علاوه بر محدود بودن منابع، تولیدشان بسیار زمان بر و دشوار است، به همین دلیل در ساختمان سازی از انواع عایق های پلی یورتان استفاده می شود.
از آنجا که بیشترین اتلاف انرژی از دیوار و سقف ساختمان ها است، عایق های مخصوص این نواحی می تواند در جلوگیری از اتلاف انرژی بسیار موثر باشد. عایق پلی یورتان پاششی یکی از انواع این عایق هاست که از ترکیب ایزوسایانات و پلی یول به دست می آید. به دلیل اینکه به صورت اسپری اجرا می شود به این نام معروف است. شرکت ایران عایق یکی از بزرگترین سازندگان انواع عایق های حرارتی و از جمله عایق های از جنس فوم پلی یورتان پاششی (Spray polyurethane insulation) با بالاترین کیفیت است.

معرفی فوم پلی یورتان پاششی

فرایند های پلیمریزاسیون سال هاست که در تولید انواع پلاستیک کاربرد دارد. در سال 193 میلادی دانشمندان آلمانی با ترکیب چند ماده موفق به تولید محصول جدیدی به نام پلی یورتان شدند. آن سال ها که مصادف با جنگ جهانی دوم بود از این نوع عایق در ساخت هواپیما و برای پوشش بدنه هواپیما ها استفاده می شد، این فوم استفاده دیگری در بازار نداشتند. با گذشت زمان کمی فوم پلی یورتان پاششی تولید شد و به عنوان کم هزینه و با کیفیت ترین عایق حرارتی در ساختمان سازی جای خود را باز کرد.

معرفی فوم پلی یورتان پاششی

طریقه اجرای فوم پلی یورتان پاششی

فوم پلی یورتان پاششی به صورت تزریقی تولید می شود. این تزریق به صورت دستی و با دستگاه انجام می شود. به این صورت که دو ماده اصلی تشکیل دهنده این عایق، یعنی ایزوسیانات و پلی یول را در دو مخزن جداگانه که دارای شیر و پمپ های مخصوص هستند، نگهداری می کنند. در زمان عایق کاری این دو ماده در مکان مورد نظر با فشار از پیش تعیین شده و مشخصی ترزیق می شوند. زمانی که ترکیب می شوند، واکنش هایی نسبت به هم نشان می دهند، در نتیجه فوم پلی یورتان پاششی به دست می آید.

در اثر فرایند انبساط، فوم در تمام محل در نظر گرفته شده برای عایق کاری، گسترده می شود. این ماده به صورت کف است. به همین دلیل تمام فضای کار را در بر می گیرد و راه نفوذی برای دما باقی نمی ماند. هرچه مواد تشکیل دهنده یعنی ایزوسیانات و پلی یول مقدار بیشتری داشته باشند، فوم پلی یورتان پاششی سفت تر می شود و برعکس هرچه این مواد کمتر تزریق شوند فوم پلی یورتان پاششی نرم تری به دست می آید. به همین دلیل اندازه ترزیق مواد متناسب با محل عایق کاری بسیار حائز اهمیت است.

اشکال مختلف پلی یورتان

پلی یورتان به عنوان یک عایق حرارتی با کیفیت در اشکال مختلفی در بازار موجود است. پلی یورتان بلوکی، پلی یورتان تخته ای، پلی یورتان به صورت لوله پیش ساخته، فوم پلی یورتان پاششی (Spray polyurethane insulation) یا اسپری. ماستیک از نوع سرد یا گرم که هر کدام این ها برای منظورهای مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند، انواع مختلف پلی یورتان هستند. این عایق پلیمری امروز محبوب ترین عایق ساختمانی هست که به دو صورت مایع و جامد معروف به ساندویچ پانل در دسترس و مورد استفاده است.

اشکال مختلف پلی یورتان

انواع پلی یورتان

فوم پلی یورتان سخت:

این نوع یورتان در ساختمان سازی، یخچال سازی، خودروسازی، مبل سازی و… کاربرد دارند و دارای ویژگی هایی به شرح زیر هستند.

 • مقاوم در برابر بنزین و نفت
 • اگر دانسیته کمی داشته باشد، خاصیت عایق آن بسیار بالا است.
 • این فوم بدون احتیاج به گرما تولید می شود.
 • به دلیل ویژگی هایی که دارد به موادی مثل رزین، فوم، چوب، فیبر و فولاد می چسبد.
 • کم مصرف و متنوع است.
 • این نوع فوم بسیار مقرون به صرفه است. زیرا هم هزینه مناسبی دارد و هم مصرف انرژی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

فوم پلی یورتان نرم:

این نوع پلی یورتان درساخت صندلی، اکثر انواع خودروها، هواپیما و قطار ها کاربرد دارد.
و دارای ویژگی های زیر است.

 • میزان نرمی این نوع پلی یورتان متفاوت است.
 • بسیار سبک است.
 • دانستته آن بین 35 تا 50 است.
 • مقاوم و با کیفیت و در عین حال نرم است.

فوم پلی یورتان نیمه سخت: از لحاظ ویژگی ها چیزی ما بین فوم پی یورتان سفت و نرم است و درضربه گیر سپر خودروها، قسمت های تزئینی داخل وسایل نقلیه مثل داشبورت، کنسول، زیر ارنجی و دستگیره درها و… کاربرد دارد.

حرف آخر

گروه صنعتی ایران عایق یکی از تولید کنندگان انواع عایق های حرارتی است که با کیفیت و تنوع محصولات و ارائه خدمات، توانسته نیاز صنایع مختلف را به بهترین نحو پاسخ دهد. فوم پلی یورتان پاششی از جمله محصولات متنوع این شرکت است که امروزه پرکاربرد ترین عایق حرارتی و صوتی است که در ساختمان ها و استودیوهای تولید موسیقی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

این محصول با سرعت بالایی نصب می شود و دارای قابلیت شستشو، چسبیدن به مواد مختلف و …است. همپنین قیمت مناسبی که دارد آن را به بهترین گزینه به عنوان عایق صوتی حرارتی محسوب می شود. شرکت ایران عایق با ارائه خدمات بهترین مرجع برای تهیه فوم پلی یورتان پاششی است.

اشتراک گذاری:
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *