فوم پلی یورتان سخت چیست؟ + معرفی ویژگی‌ها و کاربرد‌های فوم پلی یورتان سخت

  • صفحه اصلی
  • مقالات
  • فوم پلی یورتان سخت چیست؟ + معرفی ویژگی‌ها و کاربرد‌های فوم پلی یورتان سخت
دسته بندی ها

Table of Contents

برچسب ها
    آدرس ایمیل وارد شده معتبر نیست
تماس با ما
فوم پلی یورتان سخت سلول بسته

Table of Contents

فوم پلی یورتان سخت (Rigid Polyurethane foam) یکی از زیر گروه های مهمی است که در فوم‌ های پلی یورتان وجود دارد. این مدل از فوم ‌ها دارای ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی هستند. همین ویژگی‌ها سبب شده است تا از عایق پلی یورتان بتوانید در موارد مختلفی استفاده کنید. در نظر داشته باشید که فوم ‌های پلی یورتان می‌توانند کاربرد‌های مختلفی داشته باشند. در ادامه سعی شده است تا حد ممکن به ویژگی‌ها و کاربرد‌های این مدل از فوم ‌های عایق بپردازیم.

فوم پلی یورتان سخت چیست؟

ابتدا باید بررسی کنیم که فوم پلی یورتان سخت چیست؟ فوم های پلی یورتان سخت به گروهی از این فوم ها گفته میشود که دارای ساختارهایی به هم پیوسته و بدون منفذ هستند. این مدل از فوم ها می توانند ویژگی های متفاوتی داشته باشند و در پی آن نیز کاربردهای مختلفی را پیدا میکنند.

ویژگی‌ های فوم پلی یورتان سخت

ویژگی‌هایی که یک نوع فوم و ماده عایق دارد، سبب می‌شود مشتریان بتوانند تشخیص دهند که آیا این فوم گزینه مناسبی برای کسب و کار آن‌ها محسوب می‌شود و یا لازم است به سراغ محصول دیگری بروند. بنابراین در این بخش به ویژگی‌ها و مشخصه‌های فوم ‌های پلی یورتان سخت اشاره خواهیم کرد.

قابلیت چسبندگی بالا در فوم پلی یورتان سخت

به دلیل نحوه تولید و همچنین مواد و متریال اولیه‌ای که در تولید انواع فوم‌ های پلی یورتان سخت استفاده می‌شوند، این فوم ‌ها می‌توانند قابلیت چسبندگی بالایی را از خودشان نشان دهند. این چسبندگی می‌تواند به تمامی سطوح مختلف از جمله سنگ، چوب، شیشه و… باشد.

مقاوم در برابر مواد شیمیایی

مورد بعدی مقاومت فوم پلی یورتان سخت در برابر انواع مواد شیمیایی است. این ویژگی بیشتر در خصوص نفت، بنزین و به طور کلی دیگر حلال‌های غیرقطبی دیده می‌شود. مقاومت این ماده سبب می‌شود که بتوانید راحت‌تر از آن‌ها استفاده کنید.

تنوع بالا

داشتن تنوع و گوناگونی می‌تواند به مشتری گستره و حق انتخاب بیشتری بدهد. به همین خاطر نیز بهتر است تولیدکننده ای را برای خرید خود انتخاب کنید که حداقل چند مورد از دسته‌بندی‌های این فوم‌ ها را داشته باشد.

عایق کاری

فوم پلی یورتان سخت (Rigid Polyurethane foam) می‌تواند به عنوان یک عایق حرارتی نیز عمل کند. عایق پلی یورتان به طور کلی نسبت به عبور دادن گرما و سرما از خودشان، مقاومت نشان می‌دهند. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا عایق‌های حرارتی خوبی باشند.

وزن کم فوم پلی یورتان سخت

وزن کم این مدل از فوم‌ ها نیز باعث می‌شود که بتوانید راحت‌تر آن‌ها در صنایع استفاده و جابجا نمایید.

انعطاف‌پذیری بالا

برخلاف نام این فوم‌ ها که با نام فوم‌ های پلی یورتان سخت شناخته می‌شوند، انعطاف‌پذیری بالایی در این مدل از فوم ‌ها وجود دارد.

ضد رطوبت بودن فوم پلی یورتان سخت

مورد بعدی ضد رطوبت بودن این فوم‌ ها و عایق بودن آن‌ها در برابر نفوذ آب و… است.

کاربرد‌های فوم پلی یورتان سخت

با توجه به ویژگی‌هایی که از فوم پلی یورتان سخت بیان شد، این موضوع طبیعی است که این مدل از فوم‌ ها دارای کاربرد‌های مختلفی نیز باشند. در این بخش به کاربرد‌هایی که فوم ‌های پلی یورتان سخت دارند، اشاره می‌کنیم:

عایق یخچال

یکی از مهم‌ترین کاربرد‌ها مربوط به استفاده از این فوم‌ ها در عایق کاری دیواره و بدنه یخچال‌ها و فریزر‌های خانگی، سردخانه‌ها و… است.

عایق کردن مخازن و لوله‌های صنعتی

لوله‌های موتورخانه‌ها، مخازن آب و.. و همچنین لوله‌ها و مخازن نگهداری از نفت نیز یکی دیگر از کاربرد‌های فوم ‌های پلی یورتان سخت در نظر گرفته می‌شود.

ساخت کشتی و قایق

استفاده کردن از فوم‌ های پلی یورتان سخت به دلیل مقاوم بودن، دانسیته پایین و ضربه‌پذیری بالا، در ساخت کشتی‌ها و قایق‌ها می‌تواند بسیار رایج باشد.

فوم پلی یورتان سخت در صنایع هوایی

کاربرد دیگر نیز مربوط به استفاده کردن از فوم‌ های پلی یورتان سخت در ساخت هواپیما‌ها، هلی کوپتر‌ها و… می‌باشد که به دلیل وزن سبک این فوم ‌های پلی یورتان است.

کلام پایانی

مجموعه ایران عایق یکی از بهترین فروشگاه‌ها و مراکز در زمینه عرضه انواع فوم پلی یورتان سخت و نرم می‌باشد. این مجموعه به شکلی در حال فعالیت است که مشتریانش از هر بابت رضایت کامل و کافی را داشته باشند. عرضه کردن باکیفیت‌ترین فوم ‌های موجود، در کنار قیمت‌های مناسب، سبب می‌شود تا مجموعه ایران عایق بتواند یکی از بهترین و همچنین به روز‌ترین مراکز و فروشگاه‌هایی باشد که در حال حاضر در این زمینه در حال فعالیت هستند.

اشتراک گذاری:
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *