انواع پشم سنگ لوله ای و نحوه نصب آن

دسته بندی ها

Table of Contents

برچسب ها
  آدرس ایمیل وارد شده معتبر نیست
تماس با ما
پشم سنگ لوله ای برای عایق کاری دودکش

Table of Contents

پشم سنگ لوله ای

پشم سنگ لوله ای یک عایق است که با نام  نیز شناخته می شود. این عایق از منسجم شدن الیاف پشم سنگ رزین خورده در کوره های پخت، حاصل می گردد. پشم سنگ لوله ای (Isopipe)، با قطرها و چگالی های متفاوتی و بر اساس استاندارد به دست می آید. کاربرد این محصول کاهش اتلاف انرژی حرارتی در مکان های صنعتی است. در ادامه همراه ما باشید تا شما را بیشتر با این عایق آشنا کنیم:

تعریفی از پشم سنگ لوله ای و معرفی انواع آن

این پشم سنگ یا عایق پشم سنگ جهت عایق صوتی و حرارتی لوله ها به کار می رود. از این عایق جهت عایق کاری لوله های فاضلاب در ساختمان ها و همچنین تاسیسات استفاده می شود. عایق مذکور از الیاف بازالت به دست می آید. بنابراین یک عایق نسوز است. به همین دلیل است که این نوع عایق، یک عایق بسیار کاربردی و پر استفاده در کارخانجات و شرکت ها و منازل می باشد.

برای اینکه عایق ایزوپایپ، ساختار و فرم لوله را داشته باشد، کمی رزین به آن اضافه می شود. این عایق با دانسیته های معین با قطرهای مختلف در کوره های حرارتی مخصوص تولید می شود.

تعریفی از پشم سنگ لوله ای و معرفی انواع آن

کاربرد عایق پشم سنگ لوله ای

کاربرد عایق پشم سنگ لوله ای جهت عایق کاری صوتی و حرارتی است. در میان عایق های لوله ای، عایق فوق از بهترین عایق ها به شمار می آید. این عایق، به پشم سنگ پیش ساخته معروف است. این عایق در لوله ها با ضخامت های متفاوت به کار می رود.

مواد تشکیل دهنده پشم سنگ لوله ای

این نوع پشم سنگ از ماده بازالت به دست می آید. بازالت نوعی سنگ آتشفشانی است که از مذاب آتشفشان کوه ها حاصل می گردد. به این صورت زمانی که آتشفشان فوران می کند، مذاب آتشفشان به کف زمین می رسد و سرد می گردد. این مذاب بعد از سرد شدن، تبدیل به سنگ می شود. بعد از آن، این سنگ در کارخانه های تولید پشم سنگ، بعد از عبور از یک سری مراحل و فرایندها به الیاف مبدل می گردد. این الیاف، مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارند. به همین علت از این الیاف برای تولید این محصول، استفاده قرار می شود.

کاربری و مکان های مورد استفاده از پشم سنگ لوله ای

از عایق حرارتی پشم سنگ لوله ای (Isopipe) دارای دانسیته و ضخامت های متفاوتی است. امکان استفاده از این عایق در دماهای متفاوت مقدور است. هر یک از این عایق ها با توجه به کاربری شان در صنعت خاصی به کار می روند. به عنوان مثال: برای عایق کاری لوله ها در مکان¬های باز با روکش آلومینیومی استفاده می شود. دلیل استفاده از این نوع عایق، جلوگیری از نفوذ آب به درون عایق است.

همچنین این نوع عایق، نور آفتاب را منعکس می کند. بنابراین باعث کاهش تلفات ناشی از تابش مستقیم آفتاب می شود.
به طور کلی عایق های پشم سنگ، در گستره وسیعی از صنعت های مختلف، مورد استفاده قرار می گیرند. این صنایع بیشتر در خطوط در لوله های شامل سیالات سرد و گرم استفاده می شود.

 • این نوع عایق ها در سیستم های گرمایی و سرمایش و تهویه مطبوع مورد بهره برداری قرار می گیرند.
 • این عایق ها برای عایق کردن لوله ها با ضخامت کوچک و بزرگ و لوله های تهویه مورد استفاده قرار می گیرند.
 • این عایق پرکاربرد، موجب کاهش هزینه مصرفی می شود. چون در فصول سرد برای حفظ گرما مفید است. همچنین در فصول گرم جهت خنک کردن
 • سیستم تهویه مطبوع، کاربرد دارد.
 • سیستم های تهویه مطبوع
 • درتاسیسات صنعتی
 • صنایع نفت و پتروشیمی
 • صنایع غذایی

دسته بندی عایق پشم سنگ لوله ای

 • عایق پشم سنگ بدون روکش به صورت پیش ساخته
 • عایق پشم سنگ پیش با روکش کاغذ آلومینیومی به صورت پیش ساخته
 • عایق پشم سنگ پیش با روکش کاغذ آلومینیومی مسلح به صورت پیش ساخته

دسته بندی عایق پشم سنگ لوله ای

نحوه نصب عایق های لوله ای

در بخش آخر تولید این عایق ها، می توان یک طرف آن ها را شکاف داد . بعد از شکاف، عایق را از قسمت شکاف باز می کنیم و بر روی لوله قرار می دهیم. بخش بعدی کار، فیکس کردن و بستن عایق در جای خود است. این عمل با مفتول آهنی با فاصله های مشخص به روی عایق بسته می شود. در همین مرحله درزها به طور کامل بسته می شوند. در آخر، ورق آلومینیومی یا ورق گالوانیزه بر روی عایق، پوشانده می شود تا حفاظی در مقابل شرایط جوی باشد.

سخن پایانی

پشم سنگ لوله ای در محیط های صنعتی جهت حل مشکلات سرمایشی و گرمایشی پر کاربرد است. این عایق که در ضخامت های مختلف تولید می شود، برای مکان های صنعتی مناسب است. عمده استفاده از عایق پشم سنگ در کشتی سازی و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است. ایران عایق مفتخر است تا پشم سنگ لوله را با بهترین قیمت ها در اختیار هموطنان گرامی قرار دهد.

اشتراک گذاری:
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *