پشم سنگ گلخانه چیست؟ مزیت های کشاورزی با پشم سنگ گلخانه ای

دسته بندی ها

Table of Contents

برچسب ها
    آدرس ایمیل وارد شده معتبر نیست
تماس با ما
پشم سنگ گلخانه

Table of Contents

اکثر همه ما فکر می‌کنیم که پشم سنگ فقط یک عایق مناسب حرارتی و برودتی است، در صورتی که کاربرد عایق پشم سنگ با الیاف معدنی بسیار گسترده‌تر از این است. به تازگی استفاده از پشم سنگ گلخانه (Greenhouse stone wool) در صنعت کشاورزی مرسوم شده است.

با توجه به ویژگی‌های پشم سنگ می‌توان از آن برای اجرای کشت بدون خاک و با توجه به نیازهای گیاه استفاده کرد. این ماده برای آبیاری قطره‌ای هم مناسب است. در این مطلب از مجموعه ایران عایق قصد داریم تا به کاربرد پشم سنگ در کشاورزی بپردازیم، با ما همراه باشید.

چرا از پشم سنگ در کشاورزی استفاده می‌ شود؟

بافت پشم سنگ در مقایسه با دیگر ترکیبات شیمیایی بهداشتی، خنثی و غیرسمی است. به همین دلیل این محصول به عنوان بی‌ضررترین عایق حرارتی، الکتریکی و صوتی شناخته می‌شود. پشم سنگ با محیط زیست سازگار است و به راحتی بازیافت می‌شود. همچنین در تماس با پوست دست آسیبی به آن وارد نمی‌کند.

بافت نرم و لطیف و همچنین متخلخل بودن سطح پشم سنگ باعث شده است که برای کاشت انواع گیاهان مختلف مناسب باشد. ریشه گیاهان در این بافت نفوذ کرده و به خوبی رشد می‌کنند. این الیاف بستری مناسب برای کاشت گیاهان هستند. یکی دیگر از دلایل استفاده از پشم سنگ در کشاورزی این است که مصرف آن راحت بوده و انتخاب آن به نوعی در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند.

در صورت معرفی درست پشم سنگ گلخانه به کشاورزان، گلخانه‌دارها، تولیدکنندگان، مراکز پرورش گل و گیاه، گل‌فروشی‌ها و حتی منازل می‌توان آن را جایگزین بستر خاک کرد. کاربران می‌توانند از این نوع پشم سنگ برای کاشت و نگهداری از گل‌های زینتی خود یا حتی کاشت سبزیجات استفاده کنند. پس اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید و امکان کشاورزی ندارید با استفاده از پشم سنگ گل و سبزیجات خود را با کمترین زحمت پرورش دهید.

یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کاربردهای پشم سنگ، اجرای سازه گلخانه‌ای برای کاشت هیدروپونیک است. این کار باعث کاهش هزینه‌های دستمزد کارگران می‌شود. زیرا در آن نیازی به کنترل علف‌های هرز، آفات و بیماری‌های مربوط به خاک، اصلاح و عملیات خاک‌ورزی، سله‌شکنی و وجین نیست.

چرا از پشم سنگ در کشاورزی استفاده می‌ شود؟

مزایای استفاده از پشم سنگ گلخانه

اگر در کاشت هیدروپونیک پشم سنگ را جایگزین خاک کنیم، مزایای زیر را به همراه دارد:

پشم سنگ در دمایی بسیار بالا حدود 10000 درجه سانتی‌گراد تولید می‌شود. پس کاملاً استریل است. با توجه به ساختار غیرآلی این ماده، احتمال برزو هیچ‌گونه آلاینده‌ای مانند آفات و بیماری‌ها وجود ندارد.

اگر بخواهید گیاهان با طول عمر کوتاه و رشد سریع را پرورش دهید، پشم سنگ بهترین گزینه است. زیرا به راحتی می‌توان بستر قبلی را تغییر و محیط را برای کشت جدید محیا کرد.
انواع کودها و محلول‌های غذایی در بخش‌های مختلف بستر نفوذ کرده و یک تاج رطوبتی در مقایسه با دیگر بسترهای مناسب برای هیدروپونیک ایجاد می‌کند.

پشم سنگ قابلیت جذب آب بالایی دارد و رطوبت بیشتری را در خود نگه می‌دارد. یک لایه نایلون در پشم سنگ گلخانه وجود دارد که از تبخیر سریع آب جلوگیری می‌کند. به همین دلیل انتخاب مناسبی برای گیاهان حساس است.

بافت متخلخل پشم سنگ باعث نفوذ اکسیژن و همچنین تهویه در محیط ریشه می‌شود. این امر باعث افزایش رشد ریشه‌ها متناسب با حجم گیاه خواهد شد.

اگر از پشم سنگ‌های مکعب استفاده کنید، حتی می‌توانید در منزل یا گل‌فروشی به رشد نشا بپردازید. این کار بسیار ساده است و هر فردی از پس آن برمی‌آید.

در پشم سنگ ظرفیت تبادل کاتیونی (CEC) وجود دارد. این قابلیت باعث ورود مواد غذایی به گیاه خواهد شد. در واقع پشم سنگ در هیچ یک از عناصر غذایی یا فعالیت‌های میکروارگانیسم دخالت نمی‌کند.

پیوستگی پشم سنگ، وزن سبک و استواری بالای آن کار را برای جابه‌جایی و انتقال مواد راحت می‌کند.

اگر از پشم سنگ در کشت هیدروپونیک استفاده کنید، شرایط را برای شروع کشت و انجام مراحل اولیه رشد گل و گیاه فراهم کرده‌اید.

اگر از پشم سنگ در کشاورزی استفاده شود می‌توان عملیات آبیاری و کوددهی را با یکدیگر یکی کرد.

با استفاده از این بستر احتمال ابتلا به بیماری‌های ارگانیک و مشکلات انگلی گیاهی کاهش پیدا می‌کند.

مزایای استفاده از پشم سنگ گلخانه

معایب استفاده از پشم سنگ در کشاورزی

اگر قصد استفاده از پشم سنگ در صنعت کشاورزی را دارید، علاوه بر مزایا باید با معایب آن نیز آشنا شوید. برخی از معایب به‌کارگیری پشم سنگ گلخانه عبارت است از:

  • برای جایگزین کردن پشم سنگ با خاک، باید هزینه‌های سرمایه‌گذاری آن را تقبل کنید.
  • ممکن است هزینه‌های برق مربوط به راه‌اندازی تأسیسات زیاد شود.
  • در این بستر امکان تهویه مناسب فراهم نیست.
  • در پشم سنگ خواص تامپونی نیز وجود ندارد.

جمع‌ بندی

در صورتی که شما هم تمایل دارید از پشم سنگ گلخانه به جای خاک برای کاشت گیاهان استفاده کنید، باید محصول مناسبی را از فروشگاهی معتبر خریداری کنید. ما در ایران عایق سال‌هاست که به ساخت محصولات پشم سنگ در کشاورزی می‌پردازیم. مجموعه ایران عایق عرضه‌کننده باکیفیت‌ترین عایق‌های حرارتی صوتی و رطوبتی در خدمت مشتریان عزیز می‌باشد.

https://iranayegh.ir/

اشتراک گذاری:
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *