نوار درزگیر عایق الاستومری چیست؟

دسته بندی ها

Table of Contents

برچسب ها
    آدرس ایمیل وارد شده معتبر نیست
تماس با ما
نوار درزگیر عایق الاستومری

Table of Contents

نوار درزگیر عایق الاستومری

پیش از آشنایی با درزگیرهای عایق الاستومری و انواع آن ها، ابتدا ضرورت دارد که مطالبی را در رابطه با عایق الاستومری بدانیم. امروزه این نوع از عایق ها جایگزین بسیار مناسبی برای عایق های سنتی نظیر پشم شیشه هستند. عایق الاستومری نرخ انتقال حرارتی بسیار پایینی دارند و برای عایق کاری تاسیسات گرمایی و سرمایی در صنایع مختلف نظیر کارخانه های مواد غذایی، صنعت پتروشیمی و… مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه نوار درزگیر عایق الاستومری (Elastomeric insulating tape) را بررسی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با این موضوع، همراه ما باشید:

نوار درزگیر عایق الاستومری چیست؟

چنان چه برای عایق کاری لوله ها و تاسیسات از عایق های الاستومری استفاده کنید، در این صورت کاربرد نوار درزگیر عایق الاستومری در محل ضرورت دارد. پس از تعبیه عایق ها در محل مورد نظر ابتدا باید تمامی مناطقی که گوشه های عایق به یکدیگر متصل می شوند، چسب کاری گردند. در ادامه کار از نوار مذکور برای پوشش دهی این مناطق ( مناطق چسب دار) استفاده می گردد. شایان به ذکر است که این محصول باید در فضا های سرپوشیده مورد استفاده قرار گیرند. چرا که تابش مستقیم نور آفتاب سبب آسیب دیدگی آن ها می گردد.

نوارهای درزگیر الاستومری در انواع و اندازه های مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند. انتخاب هر یک از انواع درزگیر ها باید متناسب با نوع عایق استفاده شده در لوله ها و تاسیسات صورت گیرد. به عنوان مثال: درزگیر های الاستومری فومی گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در تجهیزات عایق شده توسط عایق های الاستومری ساده هستند.

نوار درزگیر عایق الاستومری چیست؟

طبقه بندی انواع نوار درزگیر عایق الاستومری

در این بخش به انواع این عایق ها اشاره شده است که به شرح زیر می باشند:

نوار درزگیر عایق الاستومری فومی

این نوع از درزگیرها ضمن داشتن کاربرد بسیار بالا، از نظر سایز و ضخامت نیز بسیار متنوع هستند. انواع برند های مرغوب و باکیفیت این نوع از درزگیر ها شامل:
برند k flex؛ درزگیرهای تولیدی این برند کیفیت بسیار بالایی را دارند و طیف وسیعی از اندازه را شامل می شوند.
برند Pa Flex؛ درزگیر تولیدی این برند نیز در کنار داشتن کیفیت بسیار بالا، از لحاظ اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه است.

نوار درزگیر عایق الاستومری آلومینیومی

کاربرد این نوع از درزگیر ها، تنها به اقدامات عایق کاری محدود نمی شود‌. پیشتر نیز اشاره کردیم که کاربرد هر یک از انواع درزگیر ها باید متناسب با نوع و جنس عایق مصرفی، باشد. درزگیر های آلومینیومی گزینه مناسبی برای استفاده در لوله ها و تاسیساتی هستند که عایق کاری آن ها با عایق های الاستومری دارای روکش، صورت گرفته باشد.

این نوع از درزگیر ها دارای دو نوع ساده و غیر ساده ( اصطلاحا مسلح) هستند. در تهیه و ساخت درزگیرهای ساده از ورقه های آلومینیومی در حدود ضخامت ۱۲۰ میکرومتر استفاده می شود. در حالی که ضخامت ورقه های آلومینیومی مورد استفاده در تهیه و ساخت انواع مسلح این درزگیر در حدود ۱۲۰ تا ۲۳۰ میکرومتر است. علاوه بر این در تهیه این مورد از رشته های سلولزی نسوز نیز استفاده می شود. از نقاط قوت درزگیرهای الاستومری آلومینیومی، می توان به قابلیت اتصال و چسبندگی بالای آن ها به سطوح عایق اشاره کرد.

نوار درزگیر عایق الاستومری برزنتی

این نوع از درزگیر ها از نظر کاربرد طیف وسیعی را نسبت به دو مورد قبلی دارند. مزیت و نقطه قوت این درزگیر ها، امکان استفاده از آن ها روی سطوح ناصاف است. به عنوان مثال این درزگیر ها می توانند در لوله ها و تاسیساتی که سطح ناهمگونی به علت فرو رفتگی و … دارند، مورد استفاده قرار گیرند.

کاربرد نوار درزگیر عایق الاستومری

این درزگیر ها به صورت نوارهایی که در پشت خود چسب دارند، تولید می شوند. این چسب قدرت اتصال به سطوح مختلف را دارد، که کاربرد آنها آسان است. اهداف استفاده از نوار درزگیر عایق الاستومری (Elastomeric insulating tape) به صورت زیر است:

  • ممانعت از رسوخ گرد و خاک
  • بهبود دهی اتصالات درزهای موجود در تاسیسات
  • ممانعت از انتقال و هدر رفت انرژی

کاربرد نوار درزگیر عایق الاستومری

نکات مهم در هنگام خرید نوار درزگیر عایق الاستومری

  • قبل از اقدام به خرید، افراد باید موقعیت محل نصب این درزگیرها را مورد بررسی قرار دهند.
  • توجه به طیف و محدوده حرارتی هر یک از این نوارها در هنگام خرید، بسیار ضروری است.
  • البته شایان به ذکر است که عموما این نوع از درزگیرها طیف حرارتی بالایی دارند.
  • توجه به نوع مورد استفاده و جنس عایق های مصرفی نیز از الزامات مهم هنگام خرید است.

سخن پایانی

قیمت نهایی عایق الاستومری باتوجه به نوع و جنس آنها متفاوت است. علاوه بر این مورد، متراژ و اندازه نوار نیز بر قیمت خرید نهایی تاثیر است. برای آگاهی و استعلام از آخرین قیمت ها، می توانید به جداول و لیست بروز شده قیمت ایران عایق مراجعه نموده و سپس اقدام به خرید نمایید.

اشتراک گذاری:
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *