عایق شانه تخم مرغی نسبت به عایق های سنتی چه مزیت هایی دارد؟

دسته بندی ها

Table of Contents

برچسب ها
    آدرس ایمیل وارد شده معتبر نیست
تماس با ما
عایق شانه تخم مرغی

Table of Contents

امروزه با رشد جوامع بشری و افزایش جمعیت ساخت ساختمان های چند طبقه رواج بیشتر یافته است. در واقع همه افراد به سمت زندگی آپارتمان نشینی روی آورده اند. زندگی در ساختمان های چند طبقه دردسرهای مربوط به خودش را دارد. سهیم بودن افراد در قسمت های آپارتمان اعم از آسانسورها و پله ها سروصدای زیادی را بین واحدهای آپارتمانی در طول روز به وجود می آورد. پیمانکاران برای کاهش سرو صدا در بین واحدهای آپارتمانی و ساختمان های تجاری و اداری، عایق صوتی را به کار می گیرند. عایق شانه تخم مرغی (Egg crate foam) نیز یک عایق صوتی است که امروزه برای کاهش دادن سرو صدا در ساختمان بسیار به کار می رود. در ادامه همراه ما باشید، تا شما را بیشتر با این عایق آشنا کنیم:

معرفی عایق شانه تخم مرغی

عایق شانه تخم مرغی ظاهری شبیه به شانه تخم مرغ دارد و برای عایق بندی صوتی ساختمان به کار می رود. ظاهر تخم مرغی و چند وجهی این عایق، خود به تنهایی دلیلی برای انتخاب این عایق جهت کاهش سرو صدا در ساختمان است. این محصول نسبت به دیگر عایق های صوتی مقاوم تر بوده و در کاهش دادن سرو صدای ساختمان تاثیر گذارتر خواهد بود.

معرفی عایق شانه تخم مرغی

ویژگی های عایق شانه تخم مرغی

مقاومت بالا، ساختار چند وجهی، انعطاف پذیری و ضد حریق بودن از ویژگی های بارز این عایق صوتی به شمار می آید. این عایق قابلیت نصب بر روی مکان های شیشه ای، آجری، فلزی ، گچی را دارد و به کمک چسب های مخصوص به راحتی بر روی این مکان ها نصب می شود.
سالن های نمایش و سخنرانی، تئاترها، سینما ها، استودیوها، کارخانجات، بدنه دیزل ژنراتورها ، پمپ های آب از جمله مکان هایی هستند که سروصدای زیادی تولید می کنند. برای کاهش میزان سرو صدا در این مکان ها به دلیل کارآیی بالا، از این عایق برای کاهش میزان سروصدا استفاده می شود.

عایق نام برده در عین چند وجهی بودن انعطاف پذیری بالاتری نسبت به دیگر عایق های صوتی دارد. ناگفته نماند؛ این محصول بر روی سطوح قوس دار و شیب دار نیز برعکس دیگر عایق های صوتی به راحتی نصب می شود. در مواقع آتش سوزی عایق حرارتی شانه تخم مرغی ضد حریق می باشد و مقاومت بالایی دارد. پس دارای این قابلیت است که از پخش و انتقال آتش به دیگر قسمت های ساختمان جلوگیری کند.

جنس عایق شانه تخم مرغی

در گذشته نه چندان دور برای کاهش سروصدا در ساختمان ها از عایق های پشم سنگ استفاده می شد. اما با پیشرفت دانش بشری، عایق های شانه تخم مرغی جایگزین عایق های صوتی پشم سنگ شد. امروزه به دلیل کارآیی این عایق در اکثر ساختمان ها اعم از مسکونی، تجاری و اداری و …. از این عایق استفاده می شود. محققان و دانشمندان با بکارگیری تخصص و دانش خود توانستند این عایق را با بهترین متریال های مطلوب تولید کنند. جنس عایق شانه تخم مرغی (Egg crate foam) الاستومری بوده و هیچ گونه عوارضی برای محیط زیست ندارد.

عایق پلی یورتان تخته ای نیز نمونه ای از عایق حرارتی است که در برابر حرارت از مقاومت بالایی برخوردار است و امروزه کاربرد بیشتری دارد. به دلیل ماهیت و مقاومت بالا در ساندویج پانل، صنایع پتروشیمی، داروسازی و …. به کار گرفته می شود.

این عایق نیز نسبت به دیگر عایق های حرارتی امروزه، به وفور در صنعت ساختمان سازی به کار می رود. این محصول مقاومت بالایی دارد و همین امر موجب می شود تا در مناطق آب و هوایی مختلف بدون هیچ مشکلی به کار رود. سطح این عایق به صورت چند وجهی و صاف است که برای نصب آن در ساختمان، از چسب های مخصوص بر پشت سطح صاف آن استفاده می شود. این نوع عایق با توجه به قابلیتی که در کاهش سرو صدا دارد، دارای ضخامت های متفاوتی است. به طور کلی هر چه ضخامت آن بیشتر باشد قابلیت بالاتری در کاهش میزان سرو صدای محیط اطراف دارد.

جنس عایق شانه تخم مرغی

مقایسه عایق شانه تخم مرغی با عایق های سنتی صوتی

در گذشته برای کاهش میزان سروصدا از عایق های صوتی مانند پشم سنگ، در ساختمان سازی استفاده زیادی می شد. اما پیشرفت دانش بشری طی این سال ها نشان داد که عایق صوتی شانه تخم مرغی جایگزین مناسبی برای عایق های سنتی صوتی است. عایق سنتی صوتی رطوبت بیشتری را به خود جذب می کند. اما امکان جذب رطوبت در این عایق بسیار کم و نزدیک به صفر است.

در تولید این دسته از عایق ها از بهترین متریال استفاده می شود و ماهیت ضدآب بودن این عایق، دلیلی بر عمر مفید 30 ساله آن است. عایق سنتی صوتی در طول زمان، آب بیشتری را به خود جذب می کند. همین امر موجب خوردگی و پوسیدگی این عایق در طول زمان می شود.

سخن پایانی

عایق صوتی شانه تخم مرغی به دلیل انعطاف پذیری بالا، جنس با کیفیت، ضد حریق بودن و مقاومت بالا نسبت به دیگر عایق های صوتی و حرارتی امروزه کاربرد بیشتری درصنعت ساخت و ساز دارد. شرکت ایران عایق بهترین و با کیفیت ترین عایق های صوتی و حرارتی را از کارخانجات تولید و عرضه محصولات، بدون هیچ واسطه دریافت و با اطمینان بیشتری در اختیار مشتریان عزیز خود قرار می دهد.

اشتراک گذاری:
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *