عایق پشم شیشه

عایق پشم شیشه به دلیل مزایای بی‌شماری که دارد از گذشته تا امروز بسیار پرکاربرد بوده است و یکی از قدیمی ترین انواع عایق به شمار می‌رود. و از نوع حرارتی و صوتی میباشد گاز سمی تولید نمی کند و آتش سوزی را گسترش نمی دهد در ادامه با نحوه تولید مواد تشکیل دهنده کاربرد و مزایای عایق پشم شیشه بیشتر آشنا خواهید شد.

مواد اولیه پشم شیشه

می‌توان گفت پشم شیشه نوعی عایق طبیعی است چرا که مواد اولیه آن شیشه و سیلیس می‌باشد. با این حال خوب است بدانید هرچه خلوص مواد اولیه بیشتر باشد؛ کیفیت الیاف پشم شیشه نیز به مراتب بهتر خواهد بود. مواد اولیه و درصد ترکیب آن‌ها عبارت‌اند از:

 • 40 درصد سیلیس
 • 18 درصد کربنات سدیم
 • 11 درصد دولومیت
 • 12 درصد فلدسپات
 • 7 درصد براکس 
 • 4 درصد سنگ آهک
 • 3 درصد باماریم
 • 1 درصد سولفات سدیم

 

مراحل تولید پشم شیشه

 

مراحل تولید پشم شیشه

در مرحله اول تولید پشم شیشه ابتدا مواد اولیه شامل خاکستر سودا، سنگ آهک و شیشه های بازیافت شده را با هم ترکیب می‌کنند. سپس بعد از گرفتن ناخالصی مواد آن‌ها به اسکات فرستاده می‌شود. به حد فاصل خروجی کوره تا محل خروج شیشه مذاب اسکات می‌گویند. اسکات به گونه‌ای طراحی شده است که حرکت شیشه در آن روان است. اسکات مکعب مستطیلی سربسته است که جنس آن از آجر نسوز CAZ است. بعد از ترکیب مواد به کوره الکتریکی فرستاده می‌شود و در دمای 1400 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود. بعد از آن مواد مذاب به محیط الیاف سازی منتقل می‌شود. به دلیل تغییرات دمایی الیاف از مواد جدا می‌شود. الیاف هنوز خام است و باید عمل آوری شود. در مرحله بعد الیاف با مواد رزین به هم چسبیده می‌شوند سپس به کوره با دمای 250 درجه سانتی‌گراد منتقل شده و مقاومت و سختی مناسب را پیدا می‌کند. در نهایت بعد از مرحله عمل آوری برش داده می‌شود و به وسیله دستگاه پرس به صورت لوله ای و پتویی درمی‌آید.

نکات مهم برای خرید عایق پشم شیشه

از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید پشم شیشه باید به آن توجه کرد مشخصات فنی است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • ضخامت: یکی از عوامل مهمی که در جلوگیری از انتقال حرارت و آلودگی صوتی تأثیرگذار است ضخامت پشم شیشه است که در ضخامت های مختلف 50 تا 252 میلی متر موجود است.
 • دانسیته: این معیار بر اساس وزن یک متر مکعب از آن است و معمولاً دانسیته 8 تا 100 آن در بازار موجود است.(معمولا در بیشتر مواقع دانیسته 10 الی 12 کفایت می کند)
 • نوع لفاف یا پوشش: برای جلوگیری از نفوذ رطوبت در پشم شیشه نوعی پوشش به کار می‌رود که معمولاً به صورت فویل آلومینیومی، بافت سیاه شیشه ای و یا الیاف پارچه ای شیشه ای است.

 

 

نکات مهم برای خرید عایق پشم شیشه

 

 

مزایای استفاده از عایق پشم شیشه

با توجه به نوع ساختار و الیافی که عایق پشم شیشه دارد دارای خصوصیات بسیاری را دارا است. این عایق دارای چگالی و دانسیته مختلف است که می‌توانید هر کدام را که مورد نیاز است تهیه کنید. این نوع از عایق دارای پوشش های مختلفی است که هر کدام مزایا و کاربرد خاصی دارد. عایق پشم شیشه باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود و در محیط تعادل، هم برای گرمایش و هم سرمایش ایجاد می‌کند که این کار از اتلاف انرژی جلوگیری خواهد کرد. همچنین این عایق به نوعی یک عایق کند سوز است به طوری که هیچ تأثیری در گسترش آتش ایجاد نمی‌کند. تحمل دمایی پشم شیشه تا دمای 550 درجه سانتی‌گراد است. و بازده دمایی عایق پشم شیشه از منفی 95 درجه سانتی‌گراد تا صد بیست درجه سانتی گرد می‌باشد. علاوه بر این‌ها وزن این نوع از عایق بسیار کم است و نصب آن به آسانی امکان‌پذیر می‌باشد.

کاربرد عایق پشم شیشه

با توجه به مواد تشکیل دهنده و ساختار پشم شیشه عایق حرارتی و صوتی بسیار خوبی است. از این رو به عنوان عایق دیوار حفره، در کاشی های سقف، در دیوار پرده، در مجرای لوله کشی، به عنوان عایق صوتی و حرارتی و همچنین برای ساخت مخازن مورد استفاده قرار می‌گیرد. فقط هنگام نصب آن باید دقت کرد که فشرده نشود و پس از نصب همان ضخامت اولیه را داشته باشد. این الیاف باید کاملاً خشک نگه داشته شوند زیرا در صورت جذب رطوبت کارایی خود را از دست خواهد داد. همچنین برای نصب آن باید دقت زیادی شود و فاصله ایمنی با فن های خروجی و حباب های لامپ و سرپیچ‌ها ایجاد شود.

کاربرد عایق پشم شیشه

 

عوامل مؤثر بر قیمت عایق پشم شیشه

از مهم‌ترین شاخصه‌هایی که یک عایق باید داشته باشد میزان مقاومت حرارتی عایق باید مطلوب باشد. معیارهایی چون قدرت عدم تغییر و تخریب در برابر آتش از عوامل قیمت گذاری انواع عایق نیز محسوب می‌شود. به طوری که هر چه مقاومت حرارتی عایق پشم شیشه بیشتر باشد میزان هدرفت انرژی کمتر خواهد بود و در نتیجه قیمت این نوع از عایق نیز گران‌تر می‌باشد. پس توجه مقاومت حرارتی این نوع از عایق از ضخامت آن مهم‌تر است. این در حالی است که اگر شما عایقی با مقاومت بالا و باکیفیت خریداری کنید شاید برای یک بار هزینه زیادی بپردازید ولی از سایر هزینه های جانبی دیگر به شدت کاسته خواهد شد. در حال حاضر ما در فروشگاه اینترنتی ایران عایق انواع عایق‌های ساختمانی از جمله عایق پشم سنگ و عایق پشم شیشه را با بهترین کیفیت و قیمت بسیار مناسب ارائه می‌دهیم.

سخن پایانی

با توجه به این که عایق پشم شیشه خصوصیات فراوانی دارد از سال های پیش در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است باید حتماً این محصول را از فروشندگان معتبر تهیه کنید. زیرا هر چه کیفیت آن بیشتر باشد مقاومت آن بیشتر خواهد بود در نتیجه کارایی آن نیز به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد.