به سایت ایران عایق خوش آمدید. برای دریافت مشاوره اینجا کلیک کنید.

لوگو ایران عایق
آدرس دفتر

تهران – توانیر جنوبی – انتهای خیابان نظامی گنجوی

عایق پشم سنگ

عایق پشم سنگ (Rock wool insulation) نوعی عایق معدنی است. این عایق در دسته عایق های گرم است که تحمل دما 1200 درجه سانتی‌گراد را دارد. مواد اولیه این نوع عایق از بازالت است که از گروه سنگ های آذرین به شمار می‌رود. استفاده از عایق پشم سنگ به حدود 50 سال قبل برمی‌گردد که در سال‌های اخیر در ایران نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در ادامه مقاله درباره ویژگی‌ها و انواع عایق پشم سنگ بیشتر بیان می‌شود.

عایق پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ جزء خانواده عایق‌های حرارتی متشکل از الیاف معدنی است، به همین دلیل گاهی اوقات به آن پشم معدنی نیز می‌گویند.

ماده اولیه اصلی تولید این عایق سنگ بازالت از گروه سنگ های آذرین است که بازمانده فعالیت‌های آتشفشانی بوده و در کشور به وفور یافت می‌شود.

تکنولوژی تولید پشم سنگ روشی پیشرفته با اصول ساده دارد. ابتدا سنگ بازالت در دمای 1450 درجه سانتی‌گراد ذوب‌شده و به سیلیکات مذاب تبدیل می‌شود. سپس مذاب به‌دست‌آمده با روش‌های خاصی به الیاف بسیار ریز به قطر 6 تا 8 میکرون تبدیل می‌شود. مجموعه این الیاف میکروسکوپی عایق پشم سنگ را تشکیل می‌دهند.

نحوه تولید عایق پشم سنگ

روش تولید این محصول معمولاً یکسان است. از مهم ترین مواد اولیه آن سنگ ها هستند که مهمترین نوع سنگی که مورد استفاده قرار می‌گیرد سنگ بازالت و سرباره را می‌توان نام برد. سپس این سنگ ها را داخل کوره ریخته و تا دمای 1600 درجه سانتی‌گراد حرارت می‌دهند تا به شکل سیلیکات درآید در این فرآیند هوا هم در حال جریان در داخل کوره است تا دما بیشتر از آنچه که هست افزایش یابد. سپس مواد گداخته شده به داخل گرداننده های دوار انتقال می‌یابد. سپس مواد مذاب به الیاف باریکی تبدیل می‌شود بعد از آن مواد چسبنده ای شامل مواد رزین و روغن ها را به آن اضافه می‌کنند. بعد از آن توده های حجیمی که ایجاد شده بر اساس مقدار ضخامت و چگالی توسط دستگاه پرس فشرده می‌شوند. در آخر نیز در اندازه‌های مختلفی برش داده شده و در بازار عرضه می‌شوند.

نحوه تولید عایق پشم سنگ

بررسی ویژگی‌های عایق پشم سنگ

از بارزترین خصوصیات عایق معدنی پشم سنگ می‌توان به مقاومت آن در برابر آتش اشاره کرد. این نوع از عایق در برابر آتش شعله‌ور نمی‌شود. از دیگر ویژگی‌های این عایق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ضد حریق بودن پشم سنگ
 2. مقاومت حرارتی بالا
 3. عایق صوتی
 4. ضریب انتقال حرارت هدایتی پایین پشم سنگ
 5. محدوده دمایی کارکرد پشم سنگ
 6. سازگاری با محیط زیست
 7. بی ضرر بودن پشم سنگ برای پوست
 8. ارزان بودن پشم سنگ

ما در فروشگاه اینترنتی ایران عایق ، انواع عایق حرارتی رطوبتی و صوتی از جمله عایق های معدنی پشم سنگ و عایق پشم شیشه را با بهترین کیفیت ارائه می‌دهیم. کافیست که نمونه ای از محصولات شرکت ما را سفارش دهید تا کیفیت محصولات ما را از نزدیک شاهد باشید.

آشنایی با انواع عایق پشم سنگ

پشم سنگ در انواع مختلفی تولید می‌شود که از مهم ترین آن‌ها عبارتند از:

 • عایق پشم سنگ لحافی:

این عایق به صورت رول ۱۰*۱. ۲ متری همراه با کاور یا روکش کاغذ آلومینیوم مسلح به کاغذ کرأفت در صنعت تولید می‌شود. از عایق پشم سنگ رولی به منظور عایق سقف سوله‌ها و لوله‌های تأسیسات استفاده می‌شود. از لحاظ قیمتی به صرفه‌تر بوده و نسبت به پشم شیشه بهتر عمل می‌کند. این عایق از لحاظ حرارتی مقاومت بسیار بالایی دارد.

 • عایق پشم سنگ پتوئی:

به آن پشم سنگ توری یا پتو پشم سنگ نیز می‌گویند. عایق پتویی پشم سنگ یک عایق حرارتی و صوتی حیاتی برای صنایع محسوب می‌شود و عموماً برای عایق کاری ماشین‌آلات، تجهیزات صنعتی ولوله‌های با قطر بالا استفاده می‌شود. در این نوع عایق پشم سنگ از هیچ‌گونه چسبنده استفاده نمی‌شود. یک طرف این محصول به تورهای سیمی متصل است و به صورت رول های 5*1.2 متری در بازار عرضه می‌شود. این نوع عایق به وسیله نخ نسوز به تور سیمی وصل می‌شود. ضمن اینکه ضریب انتقال حرارت پایینی دارد و نسبت به عایق لحافی چگالی آن بالاتر است. کاربرد آن بیشتر برای کوره های صنعتی و عایق کردن تانکرهای حمل قیر و مخازن انبار آن است.

 • عایق پشم سنگ لوله ای:

این عایق ظاهری شبیه لوله دارد که از وسط باز شده است برای عایق کردن انواع لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • پشم سنگ تخته‌ای :

عایق به صورت تخته‌ای و در ابعاد ۶۰*۱۲۰ تولید می‌شود. از آن بیشتر به منظور عایق دیوار‌ها و سقف و کف بکار گرفته می‌شود. عایق پشم سنگ تخته‌ای یا پانلی با ضخامت مناسب حدود ۹۹ درصد از هدررفت انرژی بسیار جلوگیری می کند. همچنین به عنوان یک عایق صدای حرفه ای عمل می کند.

 • پشم سنگ پانل:

در عرض استاندارد 0.6 متر و طول 1.2 متر در تراکم 50 کیلوگرم بر مترمکعب تا 150 کیلوگرم بر مترمکعب عرضه می‌شود. ضخامت پشم سنگ از 3 سانتی‌متر تا 10 سانتی‌متر موجود است که البته ضخامت‌های 3 سانتی‌متر و 5 سانتی‌متر بیشترین استفاده را برای عایق‌بندی دارند.

پشم سنگ در انواع فویل دار و بدون فویل کاربرد دارد و یکی از پرمصرف‌ترین پشم سنگ ها برای عایق صدا و عایق حرارتی دیوارهای ساختمان می‌باشد.

 • پشم سنگ عایق لوله :

همانطور که از نامش پیداست برای عایق کاری لوله‌ها در تأسیسات ساختمانی و صنعتی استفاده می‌شود. پشم سنگ لوله ای در قطر استاندارد لوله‌های موجود در بازار و در ضخامت‌های مختلف تولید می‌شود. این محصولات پشم سنگ باروکش خارجی یا بدون روکش تولید می‌شوند. از ویژگی‌های پشم سنگ می‌توان به نصب ساده، خنثی بودن با کلیه مصالح مورداستفاده در ساختمان و صنعت، عدم سمیت، سازگاری با محیط زیست، مقاومت در برابر آتش، ضریب هدایت حرارتی پایین، قدرت جذب صدا بالا، انتقال صدا کم اشاره کرد. اشاره‌شده.

این عایق از نظر ظاهری به صورت لوله است. از این فوم به عنوان عایق حرارتی و صوتی (ممانعت از ورود صدای لوله به بیرون) استفاده می‌شود.

 • پشم سنگ‌نورد شده:

پشم سنگ‌نورد شده در عرض استاندارد 1.2 متر و طول 10 متر و ضخامت 3 سانتی‌متر تا 8 سانتی‌متر تولید می‌شود؛ اما به‌طورمعمول فقط ضخامت 5 سانتی‌متر یا 2 اینچ تولید می‌شود و سایر ضخامت‌ها بنا به سفارش مشتری به تعداد زیاد تولید می‌شوند. قابل تولید است. تراکم پشم سنگ روکش شده از 25 کیلوگرم بر مترمکعب به 60 کیلوگرم بر مترمکعب قابل‌تغییر است.

پشم سنگ رولی در 3 مدل مختلف موجود است:

پشم سنگ فویل شده یا پشم سنگ با نخ آلومینیوم تقویت‌شده

پشم سنگ کاغذی یا پشم سنگ باروکش کاغذ کرافت

پشم سنگ توری دار: پشم سنگ توری دار در عرض استاندارد 1.2 متر و طول 10 متر و ضخامت 3 سانتی‌متر تا 8 سانتی‌متر تولید می‌شود؛ اما به‌طورمعمول فقط ضخامت 5 سانتی‌متر یا 2 اینچ تولید می‌شود و سایر ضخامت‌ها بنا به سفارش مشتری به تعداد زیاد تولید می‌شوند. قابل تولید است. تراکم پشم سنگ روکش شده از 25 کیلوگرم بر مترمکعب به 60 کیلوگرم بر مترمکعب قابل‌تغییر است.

 

آشنایی با انواع عایق پشم سنگ

عملکرد پشم سنگ در برابر آتش

همان طور که قبلاً گفته شد از مهم ترین ویژگی‌های پشم سنگ مقاومت زیاد آن در برابر آتش است. به گونه‌ای که مقاومت آن تا چهار ساعت اندازه گیری شده است. به دلیل این که پشم سنگ مشتعل نمی‌شود و آتش نمی‌گیرد به عنوان نوعی حفاظ در برابر آتش از آن استفاده می‌شود. معمولاً ستون‌های ساختمان‌ها را به وسیله این عایق می‌پوشانند. زیرا این ستون‌ها بر اساس حریق و حرارت زیاد نرم می‌شود و تغییر شکل می‌دهد که این مسئله موجب فروریختن ساختمان می‌شود. از این رو از این محصول برای عایق کاری سازه های فلزی استفاده می‌شود. پشم سنگ می‌تواند تا ده ساعت از یک سازه فلزی یا هر شیئ دیگری در برابر آتش مراقبت کند.

موارد استفاده از عایق پشم سنگ

پشم سنگ به دلیل داشتن الیاف جزو عایق های سنتی است. در نتیجه از این نوع عایق برای محیط هایی که رطوبت دارد استفاده می‌شود. همچنین این عایق محدوده مقاومت حرارتی بسیار بالایی دارد و در برابر فشار و ضربه ناگهانی نیز مقاوم است با این حساب هیچ گاه دچار پارگی نمی‌شود. با توجه خصوصیات پشم سنگ ، این عایق برای صنعت ساختمان سازی، صنایع پتروشیمی، کوره ها، اجاق ها، کانال های هوا، دیگ های بخار، دودکش ها، عایق کاری صوتی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد پشم سنگ در ساختمان (Application of stone wool in building)

کاربرد پشم سنگ در ساختمان

از مهم ترین کاربردهای پشم سنگ در ساختمان سازی می‌توان به بهترین راه حل برای کاهش انرژی اشاره کرد. باید بدانید که عایق کاری از مهم ترین مباحث در صنعت ساختمان سازی است. از این رو عایق کاری جداره های بیرونی ساختمان به وسیله پشم سنگ 35 تا 55 درصد از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند. برای عایق کاری به وسیله پشم سنگ نیاز به اجرای سازه فلزی و یا چوبی است که عایق در بین آن قرار بگیرد و بعد از آن نمای ساختمان روی آن نصب شود. پس می‌توان از پشم سنگ برای عایق کاری دیوارهای ساختمان از داخل و خارج، عایق کاری بام ساختمان از داخل و خارج و همچنین برای عایق کاری کف ساختمان استفاده کرد. با این حال خوب است بدانید ما در وب‌سایت اینترنتی ایران عایق امکان خرید انواع عایق از جمله عایق پشم سنگ و عایق پشم شیشه را به صورت مستقیم فراهم کرده‌ایم تا مشتریان بتوانند در کمترین زمان ممکن و با قیمت مناسب محصول مد نظر خود را سفارش دهند.

مزایای عایق پشم سنگ

عملکرد در برابر آتش

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های عایق پشم سنگ مقاومت استثنایی آن در برابر آتش است. پشم سنگ قابل اشتعال نیست، مشتعل نمی‌شود و درنتیجه به‌عنوان نوعی محافظ در برابر آتش شناخته می‌شود. در هنگام آتش‌سوزی سازه‌های فلزی ساختمان‌ها در اثر جذب حرارت زیاد مقاومت مکانیکی خود را از دست می‌دهند و در اثر نرم شدن تغییر می‌کنند و این پدیده باعث فروریختن کل سازه می‌شود.

برای جلوگیری از این مشکل سازه‌های فلزی و به‌خصوص ستون‌های ساختمانی را با پشم سنگ عایق‌بندی می‌کنند و به‌این‌ترتیب در صورت ادامه آتش حتی ده ساعت مشکلی برای سازه‌های ساختمانی ایجاد نمی‌شود. به همین دلیل در برخی از کشورها شرکت‌های بیمه برای ساختمان‌هایی که به این شکل عایق‌بندی می‌شوند تخفیف‌های بسیار بالایی قائل می‌شوند.

سازگاری با محیط زیست

در بین انواع عایق‌هایی که تاکنون در دنیا ساخته‌شده است، پشم سنگ بی‌ضررترین بوده و با محیط زیست و تمام مواد مورداستفاده در ساختمان‌سازی و صنایع سازگاری دارد و تماس آن با این مواد می‌باشد.

سلامت و ایمنی

پشم سنگ برخلاف سایر عایق‌های این گروه به پوست آسیبی نمی‌رساند و باعث سوختن آن نمی‌شود و در هنگام آتش‌سوزی نیز دود و ترکیبات سمی از خود متصاعد نمی‌کند.

ضریب حرارتی

رسانایی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های عایق حرارتی است. این ویژگی اساس صرفه‌جویی در مصرف انرژی از طریق عایق کاری است. عملکرد یک‌لایه عایق پشم سنگ به ضخامت 5 سانتی‌متر مانند دیوار آجری به ضخامت 1 متر است و مانند دیوارهای ضخیم ساختمان‌های قدیمی که این ساختمان‌ها را ساخته‌اند.

محدوده دمای کارکرد: پایداری مؤثر محصولات پشم سنگ در محدوده 250- تا 800+ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. الیاف پشم سنگ می‌توانند تا 4 ساعت در برابر آتش مستقیم مقاومت کنند. نقطه ذوب این الیاف بیش از 1200 درجه سانتی‌گراد بوده و قابلیت کار مداوم در محدوده دمایی 150- تا 700+ درجه سانتی‌گراد رادارند. ماده چسباننده مورداستفاده در اکثر محصولات پشم سنگ در دمای +220 درجه سانتی‌گراد تجزیه می‌شود، اما تأثیر منفی بر خواص ترمودینامیکی عایق نخواهد داشت.

نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌های نفت و گاز، مجتمع‌های پتروشیمی، صنایع سیمان و صنایع سنگین بدون عایق کاری دقیق و اساسی تجهیزات و محیط کار خود قادر به فعالیت نیستند و عایق پشم سنگ دارای محدوده دمای کاری بالایی (700+ درجه سانتی‌گراد) می‌باشد. به‌عنوان یک عایق منحصربه‌فرد در صنایع فوق.

دوام

برخلاف برخی فوم‌های پلیمری که دوام چندانی ندارند و به‌مرورزمان شکل و کیفیت خود را از دست می‌دهند، پشم سنگ کهنه و آسیب نمی‌بیند و به‌عنوان یک عایق حرارتی مؤثر برای سال‌ها و حتی برای مدت طولانی خواص خود را حفظ می‌کند.

ویژگی‌های صوتی

عایق پشم سنگ از دو طریق به کاهش صدا کمک می‌کند، با کاهش انتقال صدا در بین اجزای سازه یا جذب صدا در سطح. از دست دادن انتقال صوت عبارت است از کاهش انرژی صوت در هنگام عبور از دیوارها، کف، سقف‌ها و … که از ویژگی‌های محیط مادی است.

ضریب حرارتی بالا

پشم سنگ عایق صدا

پشم سنگ سرطان‌زا نیست

پشم سنگ باعث تحریک پوست یا آسیب ریه نمی‌شود.

معایب و معایب عایق پشم سنگ

نفوذ بخارآب که البته ازآنجایی‌که پشم سنگ از مواد معدنی مانند بازالت و … ساخته می‌شود حتی در صورت خیس شدن نیز خاصیت خود را از دست نمی‌دهد و بلافاصله پس از خشک شدن خاصیت عایق آن را افزایش می‌دهد.

گرانی مواد اولیه پشم سنگ که شامل سنگ های بازالت و آتشفشانی است باعث شده است که اکثر کارخانه‌ها از ترکیبات دیگری برای تولید پشم سنگ استفاده کنند که درواقع محصول پشم سنگ را به‌عنوان عایق حرارتی و صوتی زیر سؤال می‌برد و هیچ خاصیتی ندارد؛ و جنبه نمایشی به خود گرفته است؛ بنابراین ممکن است استفاده از پشم شیشه مناسب‌تر از پشم سنگ باشد زیرا یافتن پشم سنگ با خواص بالا بسیار مشکل شده است.

هزینه بالای تولید پشم سنگ که باعث می‌شود مشتری برای کاهش میزان خرید پشم سنگ از پشم سنگ بی‌کیفیت استفاده کند.

کاربرد پشم سنگ

 • پشم سنگ در ماینر
 • پشم سنگ کشاورزی
 • پشم سنگ در استودیو
 • پشم سنگ در کاشت گیاهان
 • پشم سنگ در درب ضد سرقت
 • پشم سنگ در کشت هیدروپونیک
 • پشم سنگ در سقف شیروانی منازل مسکونی و صنعتی
 • پشم سنگ در کف و دیوارهای مشترک و خارجی ساختمان

قیمت عایق پشم سنگ

 قیمت پشم سنگ متأثر از قیمت روکش پشم سنگ و الیاف می‌باشد. به‌طوری‌که کارخانجات تولیدی در ابتدای هرسال قیمت الیاف خود را با توجه به تورم مشخص‌شده اعلام می‌کنند و معمولاً تا پایان سال اگر اتفاق خاصی نیفتد، قیمت ثابت می‌شود؛ اما قیمت روکش پشم سنگ که ممکن است فویل یا کاغذ باشد در طول سال با تغییرات مختلفی همراه است که البته در قیمت کل محصول پشم سنگ بسیار ناچیز بوده و تأثیر چندانی در نهایی ندارد. تولید – محصول.

پشم سنگ هیدروپونیک

پشم سنگ هیدروپونیک همان پشم سنگی است که چگالی کمی دارد و به دلیل تخلخل پشم سنگ نسبت به سایر بسترها، میزان نفوذ اکسیژن افزایش می‌یابد که باعث بهبود تهویه در محیط ریشه می‌شود. همچنین پشم سنگ در مقایسه با سایر بسترها از جذب آب و میزان نگهداری رطوبت بالاتری برخوردار است که این امر تأثیر بسزایی در صرفه‌جویی در مصرف آب دارد که در شرایط فعلی کشور با مشکلات جدی آبی مواجه است.

ضخامت عایق پشم سنگ

پشم سنگ در ضخامت‌های 3 سانتی‌متر تا 10 سانتی‌متر تولید می‌شود اما برای عایق کاری حرارتی علاوه بر استفاده از ضخامت‌های بالا باید از پشم سنگ با تراکم بالا استفاده کرد. در این میان برای عایق صدا نیازی به پشم سنگ با تراکم بالا نیست و ضخامت پشم سنگ تأثیر مستقیمی در جذب و دفع صدا دارد. به همین دلیل با توجه به نیاز خود باید از پشم سنگ باضخامت و تراکم متفاوت استفاده کنید و همیشه پشم سنگ با تراکم و ضخامت زیاد بهترین عایق پشم سنگ نیست.

خرید عایق پشم سنگ

همانطور که گفته شد بهتر است پشم سنگ را باکیفیت بالا خریداری کنید که از مواد اولیه مرغوب تولید می‌شود. البته قیمت بالاتری نسبت به سایر نمونه‌های پشم سنگ دارد. شرکت ایران عایق باعرضه محصولات باکیفیت پشم سنگ و روش‌های مختلف خرید اینترنتی و حضوری در تلاش است تا اعتماد ازدست‌رفته خریداران عایق را بازگرداند. کلیه محصولات پشم سنگ این شرکت دارای تأییدیه ایزو و استاندارد وزارت مسکن و شهرسازی می‌باشد.

سخن پایانی

این نوع عایق به دلیل خصوصیات و مزایای فراوانی که دارد امروزه در بیشتر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما با استفاده از این عایق معدنی می‌توانید در زمینه‌های مختلفی برای عایق کاری استفاده کنید. این نوع از عایق معدنی نسبت به خصوصیات بی‌شماری که دارد از قیمت مناسبی برخوردار است. ما در فروشگاه ایران عایق بهترین عایق های حرارتی و صوتی را بهترین کیفیت و قیمت مناسب بدون واسطه عرضه می‌کنیم. همچنین ما در زمینه صادرات این محصولات به کشورهای عراق ترکیه و سایر کشورهای همسایه نیز پیشرو هستیم.

نظرات

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *