عایق پشم سنگ

عایق پشم سنگ نوعی عایق معدنی است. این عایق در دسته عایق های گرم است که تحمل دما1200 درجه سانتی‌گراد را دارد. مواد اولیه این نوع عایق از بازالت است که از گروه سنگ های آذرین به شمار می‌رود. استفاده از این عایق حرارتی و رطوبتی به حدود 50 سال قبل برمی‌گردد که در سال‌های اخیر در ایران نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در ادامه مقاله درباره ویژگی‌ها و انواع عایق پشم سنگ بیشتر بیان می‌شود.

نحوه تولید عایق پشم سنگ

روش تولید این محصول معمولاً یکسان است. از مهم ترین مواد اولیه آن سنگ ها هستند که مهمترین نوع سنگی که مورد استفاده قرار می‌گیرد سنگ بازالت و سرباره را می‌توان نام برد. سپس این سنگ ها را داخل کوره ریخته و تا دمای 1600 درجه سانتی‌گراد حرارت می‌دهند تا به شکل سیلیکات درآید در این فرآیند هوا هم در حال جریان در داخل کوره است تا دما بیشتر از آنچه که هست افزایش یابد. سپس مواد گداخته شده به داخل گرداننده های دوار انتقال می‌یابد. سپس مواد مذاب به الیاف باریکی تبدیل می‌شود بعد از آن مواد چسبنده ای شامل مواد رزین و روغن ها را به آن اضافه می‌کنند. بعد از آن توده های حجیمی که ایجاد شده بر اساس مقدار ضخامت و چگالی توسط دستگاه پرس فشرده می‌شوند. در آخر نیز در اندازه‌های مختلفی برش داده شده و در بازار عرضه می‌شوند.

 

نحوه تولید عایق پشم سنگ

بررسی ویژگی‌های عایق پشم سنگ

از بارزترین خصوصیات عایق معدنی پشم سنگ می‌توان به مقاومت آن در برابر آتش اشاره کرد. این نوع از عایق در برابر آتش شعله‌ور نمی‌شود. از دیگر ویژگی‌های این عایق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ضد حریق بودن پشم سنگ
 2. مقاومت حرارتی بالا
 3. عایق صوتی
 4. ضریب انتقال حرارت هدایتی پایین پشم سنگ
 5. محدوده دمایی کارکرد پشم سنگ
 6. سازگاری با محیط زیست
 7. بی ضرر بودن پشم سنگ برای پوست
 8. ارزان بودن پشم سنگ

ما در فروشگاه اینترنتی ایران عایق، انواع عایق حرارتی رطوبتی و صوتی از جمله عایق های معدنی پشم سنگ و عایق پشم شیشه را با بهترین کیفیت ارائه می‌دهیم. کافیست که نمونه ای از محصولات شرکت ما را سفارش دهید تا کیفیت محصولات ما را از نزدیک شاهد باشید.

آشنایی با انواع عایق پشم سنگ

پشم سنگ در انواع مختلفی تولید می‌شود که از مهم ترین آن‌ها عبارتند از:

 • عایق پشم سنگ لحافی: این عایق معمولاً پوششی آلومینیومی دارد که به صورت رول های 10*1.2 ساخته می‌شود، از این محصول بیشتر برای عایق کردن سقف سوله ها و لوله‌های تاسیسات استفاده می‌شود. از لحاظ قیمتی به صرفه است و همچنین طول عمر بسیار بالایی دارد.
 • عایق پشم سنگ پتوئی: یک طرف این محصول به تورهای سیمی متصل است و به صورت رول های 5*1.2 متری در بازار عرضه می‌شود. این نوع عایق به وسیله نخ نسوز به تور سیمی وصل می‌شود. ضمن اینکه ضریب انتقال حرارت پایینی دارد و نسبت به عایق لحافی چگالی آن بالاتر است. کاربرد آن بیشتر برای کوره های صنعتی و عایق کردن تانکرهای حمل قیر و مخازن انبار آن است.
 • عایق پشم سنگ لوله ای: این عایق ظاهری شبیه لوله دارد که از وسط باز شده است برای عایق کردن انواع لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

آشنایی با انواع عایق پشم سنگ

 

عملکرد پشم سنگ در برابر آتش

همان طور که قبلاً گفته شد از مهم ترین ویژگی‌های پشم سنگ مقاومت زیاد آن در برابر آتش است. به گونه‌ای که مقاومت آن تا چهار ساعت اندازه گیری شده است. به دلیل این که پشم سنگ مشتعل نمی‌شود و آتش نمی‌گیرد به عنوان نوعی حفاظ در برابر آتش از آن استفاده می‌شود. معمولاً ستون‌های ساختمان‌ها را به وسیله این عایق می‌پوشانند. زیرا این ستون‌ها بر اساس حریق و حرارت زیاد نرم می‌شود و تغییر شکل می‌دهد که این مسئله موجب فروریختن ساختمان می‌شود. از این رو از این محصول برای عایق کاری سازه های فلزی استفاده می‌شود. پشم سنگ می‌تواند تا ده ساعت از یک سازه فلزی یا هر شیئ دیگری در برابر آتش مراقبت کند.

موارد استفاده از عایق پشم سنگ

پشم سنگ به دلیل داشتن الیاف جزو عایق های سنتی است. در نتیجه از این نوع عایق برای محیط هایی که رطوبت دارد استفاده می‌شود. همچنین این عایق محدوده مقاومت حرارتی بسیار بالایی دارد و در برابر فشار و ضربه ناگهانی نیز مقاوم است با این حساب هیچ گاه دچار پارگی نمی‌شود. با توجه به این خصوصیات پشم سنگ برای صنعت ساختمان سازی، صنایع پتروشیمی، کوره ها، اجاق ها، کانال های هوا، دیگ های بخار، دودکش ها، عایق کاری صوتی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد پشم سنگ در ساختمان

کاربرد پشم سنگ در ساختمان

 

از مهم ترین کاربردهای پشم سنگ در ساختمان سازی می‌توان به بهترین راه حل برای کاهش انرژی اشاره کرد. باید بدانید که عایق کاری از مهم ترین مباحث در صنعت ساختمان سازی است. از این رو عایق کاری جداره های بیرونی ساختمان به وسیله پشم سنگ 35 تا 55 درصد از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند. برای عایق کاری به وسیله پشم سنگ نیاز به اجرای سازه فلزی و یا چوبی است که عایق در بین آن قرار بگیرد و بعد از آن نمای ساختمان روی آن نصب شود. پس می‌توان از پشم سنگ برای عایق کاری دیوارهای ساختمان از داخل و خارج، عایق کاری بام ساختمان از داخل و خارج و همچنین برای عایق کاری کف ساختمان استفاده کرد. با این حال خوب است بدانید ما در وب‌سایت اینترنتی ایران عایق امکان خرید انواع عایق از جمله عایق پشم سنگ و عایق پشم شیشه را به صورت مستقیم فراهم کرده‌ایم تا مشتریان بتوانند در کمترین زمان ممکن و با قیمت مناسب محصول مد نظر خود را سفارش دهند.

سخن پایانی

این نوع عایق به دلیل خصوصیات و مزایای فراوانی که دارد امروزه در بیشتر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما با استفاده از این عایق معدنی می‌توانید در زمینه‌های مختلفی برای عایق کاری استفاده کنید. این نوع از عایق معدنی نسبت به خصوصیات بی‌شماری که دارد از قیمت مناسبی برخوردار است. ما در فروشگاه ایران عایق بهترین عایق های حرارتی و صوتی را بهترین کیفیت و قیمت مناسب بدون واسطه عرضه می‌کنیم. همچنین ما در زمینه صادرات این محصولات به کشورهای عراق ترکیه و سایر کشورهای همسایه نیز پیشرو هستیم.