عایق رولی

روش های عایق بندی یکی از مهم ترین فرآیند هایی هستند که در صنایع مختلف برای حفظ سطوح گوناگون انجام می گیرد. این روش ها در انواع مختلفی صورت می گیرند که یکی از مهم ترین آن ها، عایق رولی می باشد. این عایق در اصل در دسته های عایق های الاستومری نیز قرار دارد که نقش مهمی را در صنایع بازی می کند. این عایق ها با توجه به محیط های مختلف ممکن است متفاوت باشند. برای آشنایی بیشتر با انواع عایق رول مانند ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید:

عایق رولی چیست؟

عایق رولی چیست؟

 

همانطور که می دانید، انرژی سوخت های فسیلی یکی از مهم ترین ارزش های انسانی است که باید از هدر رفتن آن جلوگیری کرد. تنها عاملی که می تواند مانع از هدر رفتن این انرژی ها شود، استفاده از عایق بندی ها است. عایق ها در انواع مختلفی برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی نقش دارند، که یکی از مهم ترین آن ها عایق رولی است. در طول سال ها انواع روش های عایق بندی زیادی به کار برده می شد. ولی امروزه شاهد یک روش ایده آل هستیم که همانطور ذکر شد؛ به آن عایق رولی گفته می شود. این عایق در اصل جایگزین انواع عایق های سنتی شده است، که نمی توان ارزش آن را نادیده گرفت. در واقع این عایق از نوع عایق الاستومری می باشد، که از ساختاری شبیه به یک سلول بسته تشکیل شده است. این عایق با توجه به کارایی که دارد، به راحتی می تواند در برابر شرایط سخت اعم از رطوبت، گرد و غبار، آلودگی و آب مقاومت بالایی داشته باشد.

این عایق همان طور که از نام آن پیداست، به صورت عایق رول مانند در بازار موجود و عرضه می شود. نصب این عایق ها بسیار ساده و راحت است و بدون نیاز به تجهیزات تخصصی به راحتی می توان برای نصب آن اقدام نمود. می توانید مشاهده کنید که استفاده از این عایق در صنایع ساختمان سازی، بسیار گسترده شده است. زیرا علاوه بر نصب آسان، کیفیت ایده آل و در نتیجه هزینه مناسبی دارد، که بابت آن در نظر گرفته شده است. بهتر است بدانید که عایق رولی با توجه به محدوده دمایی، به سه دسته مهم اعم از عایق با دمای کمتر از 73- یا عایق سرمازا، عایق با دمای 73- تا 982 و عایق نسوز که برای دما های بیش از 982 تقسیم بندی می شود. پس می توانید با خیال آسوده برای تهیه انواع آن از برندهای مطرح و سایت های شناخته شده اعم از ایران عایق اقدام کنید.

انواع عایق های رولی الاستومری و کاربرد آن ها

انواع عایق های رولی الاستومری و کاربرد آن ها

 

از آنجایی که عایق رولی در نقش یک عایق حرارتی در صنایع زیادی به کار برده می شود، در ضخامت ها و انواع مختلفی طراحی و ساخته شده است که باعث می شود تا این محصول به استفاده گسترده برسد. به این ترتیب انواع عایق رولی به صورت زیر است:

  • عایق های رولی ساده: این عایق دارای وزن بسیار سبک هستند و برای محیط های بسته از جمله سیستم های تهویه، از آن ها استفاده می شود. آن ها در برابر رشد قارچ و باکتری، رطوبت و شرایط سخت مقاومت بالایی دارند.
  • عایق های رولی روکش دار و بدون روکش: این محصولات به صورتی ساخته شده اند که در بیرون از ساختمان به راحتی نصب می شود. البته لازم به ذکر است که برای استفاده از این عایق که بتواند بهتر در برابر تابش نور خورشید مقاوم باشد، از عایق رولی روکش دار استفاده کنید. آن ها دارای یک لایه آلومینیوم هستند که عایق را در برابر اشعه های حرارتی و UV حفظ می کند. ناگفته نماند که نوع بدون روکش آن، معمولا برای فضای داخلی ساختمان توصیه می شود.
  • عایق های رولی شانه تخم مرغی: نوع دیگری از عایق رولی است که به عنوان عایق صوتی در بازار شناخته می شود. این عایق در دسته های ساده و پشت چسب دار، طراحی شده و نحوه نصب متفاوتی دارند. آن ها در برابر صدا، حرارت و رطوبت مقاوم هستند.
  • عایق های رولی پروتکت بلک: از دسته دیگر عایق رولی هستند که دارای روکش هستند. همچنین ساختاری غیر متخلخل دارند. می توانید برای ایزوله سازی محیط های مختلف از آلودگی و مواد شیمیایی از آن ها استفاده کنید.
  • عایق های رولی پشت چسب دار: آخرین نمونه از این عایق مقاوم هستند. اما شما باید در هنگام نصب، با آن ها تماس پوستی نداشته باشید. زیرا ممکن است باعث ایجاد حساسیت شوند. از آنجایی که این عایق، دارای فرآیند نصب بسیار ساده و راحت است، مورد توجه صنایع زیادی قرار می گیرد. به این ترتیب می توان از رایج ترین کاربردهای عایق رولی به صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع غذایی، صنایع دارویی، صنایع خودروسازی، صنایع ساختمان سازی و … اشاره کرد.

سخن پایانی

عایق های زیادی در صنایع به کار برده می شوند. اما عایق رولی یکی از طراحی های بی نظیر است که نمی توان ارزش آن را نادیده گرفت. این عایق به دلیل مقاومت بالا و طول عمر زیاد، جایگزین همه عایق های سنتی قرار گرفته است.