عایق آکوستیک

عایق آکوستیک، دردنیای پر از اصوات امروز جایگاه ویژه ای دارد. عایق صوتی به منزله سد محکمی در برابر انواع صداها به کار می رود. در واقع این عایق، از انعکاس و انتقال صداها جلوگیری به عمل می آورد. در حال حاضر در بسیاری از ساختمان ها عایق صوتی کار گذاشته شده است. ساختمان های تجاری و مسکونی زیادی از عایق آکوستیک استفاده می کنند. زیرا این عایق صوتی از نیازهای ضروری در بیشتر ساختمان ها، است. ما در ادامه قصد داریم تا مطالبی درباره عایق آکوستیک بیان کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر ما را همراهی کنید:

آشنایی با عایق آکوستیک

آشنایی با عایق آکوستیک

 

در ساختمان هایی که در سال های اخیر ساخته شده است اغلب سازندگان سعی دارند تا از این عایق ها در ساختمان ها بهره بگیرند. به دلیل اینکه حجم آلودگی های صوتی به شدت افزایش یافته است. بنابراین این عایق ها می توانند به خوبی از ورود صداها به داخل ساختمان جلوگیری کنند. عایق های آکوستیک می توانند به مقدار زیادی از انتقال صداها به داخل ساختمان ها جلوگیری کنند. بنابراین استفاده از این عایق ها جهت رفاه ساکنین ساختمان ها، بسیار ضروری به نظر می رسد.

یک عایق آکوستیک خوب چه خصوصیتی باید داشته باشد؟

اول اینکه یک عایق صوتی خوب بایستی از چگالی مناسبی برخوردار باشد. چگالی به این دلیل مهم است، تا عایق بتواند حالت صوتی خود را حفظ کند. بنابراین لازم است تا قبل از خرید عایق صوتی از استاندارد بودن چگالی و قطر آن اطمینان حاصل کنید. امروزه شرکت های زیادی در زمینه فروش عایق های آکوستیک فعال هستند. این شرکت ها می توانند  انواع محصولات خود را  در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند.

شما با توجه به مکان مورد نظر و میزان اصوات می توانید نسبت به خرید عایق صوتی خوب اقدام کنید. مثلا: برای جلوگیری از انتقال اصوات تلویزیون، تلفن و گفتگوهای روزانه، می توانید از عایق صوتی دیوار مشترک استفاده نمایید. این عایق صوتی به شکل رول یا تخته ای کاربرد دارد. بنابراین آرامش را برای ساکنان ساختمان هایی که اتاق های آن ها در مجاورت یکدیگر است فراهم می کند.

انواع عایق آکوستیک بر اساس مکان مورد استفاده

  • عایق صوتی دیوار

 بهره گیری از عایق صوتی جهت ایزوله ساختن دیوارهای ساختمان ها به کار می رود. این عایق سبب می شود تا از سروصداهای خیابان های شلوغ در امان بمانید. همچنین عایق آکوستیک جهت جلوگیری از انتقال سر و صداهای همسایگان نیز بسیار مفید است. از نظر دیگر این عایق آکوستیک جهت عایق نمودن اتاق های ضبط و استودیوها نیز بسیار کاربردی است. عایق صوتی در دیوار از انتقال صداهای مزاحم در فضا جلوگیری می کند. همچنین این عایق ها در برابر کلیه صداهای ناشی از ضربه های مکانیکی مانند اثاث کشی ها مقاوم هستند. یکی از مواد موجود در این نوع سیستم ها پشم سنگ است که  امروزه از بهترین عایق های صوتی، به حساب می آید.

  • عایق آکوستیک دیوار مشترک روکار

عایق های جاذب اصوات به شکل روکار بر روی دیوارها نصب می شوند. عایق های تخته ای، از مناسب ترین عایق های صوتی دیوار مشترک هستند. با عایق صوتی دیوار مشترک می توانید یک اتاق مجزای جلوگیری از اصوات بسازید. شما در صورت کمبود فضا برای ساخت اتاق، می توانید به سادگی با بهره گیری از این عایق یک دیوار بسازید. ضخامت این عایق 30 میلی متر است. این عایق به صورت روکار نصب می شود. عایق صوتی دیوار مشترک، دارای چهار لایه است. بنابراین می تواند گستره وسیعی از صداها را مهار کند. این عایق صوتی شامل چند لایه است که در کنار یکدیگر با عمل لمینت قرار گرفته اند. تخته های عایق صوتی دیوار مشترک، سبب افزایش وزن دیوار اصلی می شوند. بنابراین از عبور انرژی و کلیه اصوات ممانعت به عمل می آورند. جالب است بدانید، پشم سنگ بهترین عایق صوتی دیوار مشترک به حساب می آید.

  • عایق آکوستیک سقف

عایق آکوستیک سقف

 

برای بالا بردن کیفیت عایق کاری سقف بایستی از مواد با چگالی بالا استفاده کنید. دلیل این استفاده، بالا بردن وزن سقف است. عایق آکوستیک مناسب سقف، از انتقال انرژی های اصوات  به خوبی جلوگیری می کند. جهت عایق کاری سقف رعایت یک سری از نکات لازم و ضروری است. شما پیش از انتخاب این عایق، ابتدا باید جنس سقف خانه خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال: توجه کنید که جنس سقف خانه شما از جنس چوب، بتن یا آجر است؟

همچنین توجه به قسمت هایی از خانه که اصوات آزار دهنده بیشتر مربوط به آن فضاها می شود. اما نکته مهم دیگر توجه به نوع صداها است. آیا این صداها مربوط به تلویزیون است یا اصوات ضربه ای؟ آیا در سقف عایق روکار به کار رفته است یا توکار؟ همچنین بایستی میزان بالا بودن اصوات را نیز در نظر بگیرید. بعد از پاسخ گفتن به همه این سوالات بایستی به سراغ بررسی محصولات عایق صوتی بروید. بررسی نمایید که کدام نوع عایق آکوستیک متناسب با شرایط خانه شما است.

سخن پایانی

 امروزه استفاده از عایق ها با اهداف و کاربردهای متفاوت استفاده می شود. مثلا عایق الاستومری مانند عایق صوتی بسیار پرمصرف است. عایق الاستومری جهت جلوگیری از عبور حرارت به داخل ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که عایق صوتی جهت جلوگیری ازصداها در ساختمان ها  کاربرد دارد. تهیه یک عایق آکوستیک خوب در این امر می تواند بسیار خوب و کاربردی باشد. شما می توانید با بهره گیری از توانمندی کارشناسان خبره ایران عایق، انواع عایق های مورد نیاز خود را با نازل ترین قیمت دریافت کنید.