به سایت ایران عایق خوش آمدید. برای دریافت مشاوره اینجا کلیک کنید.

لوگو ایران عایق
آدرس دفتر

تهران – توانیر جنوبی – انتهای خیابان نظامی گنجوی

eps عایق

عایق eps ‏(eps insulation) که به آن فوم پلی استایرن منبسط نیز گفته می‌شود، از جمله عایق‌های پرکاربرد است. همچنین این نوع فوم با نام های پلاستوفوم و یونولیت نیز به فروش می‌رسد. فوم پلی استایرن منبسط از محصولات پتروشیمی می‌باشد که یک زنجیره هیدروکربنی دارد. به طور کلی باید بدانید مهم‌ترین کاربرد عایق eps و  عایق‌ها و فوم‌ها در انواع مختلف، پیشگیری از تبادل و عبور گرما و سرما بین محیط بیرون و درون است. با این حال مهم‌ترین هدف آن بهینه سازی انرژی و پیشگیری از هدر رفتن آن می‌باشد. از این رو امروزه استفاده از عایق‌ها اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است.

فوم eps چیست؟

فوم eps چیست؟

پلی استایرن که نوعی فوم سبک و انبساطی به شمار می‌رود، در سال ۱۸۳۹ کشف شده است. این ماده تجاری ابتدا در زمان جنگ جهانی دوم توسط ارتش آلمان جهت ساخت پل های شناور بر روی آب مورد استفاده قرار گرفت. به طور کلی باید بدانید فوم ای پی اس به گونه‌ای است که بیشتر از ۹۷ درصد آن هوای حبس شده می‌باشد. این هوا که در بین سلول‌های پلاستوفوم قرار دارد، موجب سبک و با کیفیت شدن این نوع فوم می‌شود. همان‌طور که می‌دانید یکی از بهترین انواع عایق‌ها، هوا است که در این فوم‌ها قرار دارد. عایق eps به صورت ورق و بلوک عرضه می‌شود به طوری که خریداران می‌توانند آن را در اندازه و ابعاد متفاوتی خریداری کنند. از جمله انواع فوم‌های پلی استایرن می‌توان به دو نوع یونولیت سقفی و دیواری اشاره کرد که در حال حاضر هر دو نوع این عایق‌ها در وب‌سایت ایران عایق توسط ما عرضه می‌شود.

کاربرد فوم ای پی اس (application of EPS foam)

با وجود اینکه فوم پلی استایرن منبسط یا عایق eps وزن کمی دارد و دارای ضریب حرارتی پایینی است، کاربردهای بسیار متعددی خواهد داشت. از جمله موارد استفاده از عایق eps می‌توان در ساختمان‌ها اشاره کرد که از این عایق حرارتی و صوتی به جای بلوک‌های سفالی و سیمانی استفاده می‌شود. علاوه بر این امر این بلوک‌ها می‌تواند بار مرده ساختمان را کاهش دهد و در مقابل زلزله نیز پایداری بیشتری دارد. در هنگام زلزله همچنین بلوک خورد نمی‌شود و استفاده از آن موجب کاهش هزینه ساخت و ساز خواهد شد. از طرفی به دلیل سرعت در اجرا هزینه دستمزد آن پایین‌تر می‌آید. استفاده برای اجسام شناور بر روی دریا و وسایل نجات غریق، استفاده در سردخانه ها و یخچال سازی، استفاده برای بسته بندی مواد غذایی، میوه و ماهی، استفاده برای زیر سازی راه ها جهت محافظت از یخ زدن بدنه جاده و راه آهن نیز دیگر کاربرد عمده پلاستوفوم یا همان عایق ای پی اس می‌باشد.

مزایای فوم‌های پلی استایرن

کاربردهای متعدد فوم پلی استایرن به ما نشان می‌دهد که این فوم‌ها مزایای زیادی دارد. به طوری که اگر بخواهیم مهم‌ترین ویژگی‌های آن را بیان کنیم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه
  • امکان بازیافت و دوست دار محیط زیست
  • کم وزن بودن و سبک بودن آن که موجب کاهش بار مرده ساختمان می‌شود
  • مقاومت و طول عمر بالا
  • مقاوم در برابر شستشو و حرارت و رطوبت
  • مقاوم در برابر رشد قارچ‌ها و میکروب‌ها

نحوه استفاده درست از فوم eps

نحوه استفاده درست از فوم eps

اگرچه گفته شد فوم پلی استایرن انبساطی دارای ویژگی‌ها و مزایای بسیار زیادی است. اما به طور کلی باید بدانید یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این فوم‌ها آتش پذیری آن است. اما چنانچه از انواع مناسب استفاده شود همچنین در هنگام استفاده از پوشش‌های مناسب بهره ببرید این مشکل تا حد زیادی مهار می‌شود و با وجود این امر به راحتی می‌توان در صنعت ساختمان سازی از فوم پلی استایرن انبساطی استفاده کرد.

سخن پایانی

عایق eps که از جمله عایق‌های پرکاربرد است در حال حاضر در وب‌سایت ما یعنی ایران عایق در اندازه های متفاوتی عرضه می‌کنیم. این فوم با توجه به مزایای متعدد در بسیاری از موارد کاربرد دارد. با این وجود لازم است در خزید آن دقت کافی داشته باشید و بهترین نوع عایق پلی استایرن که از مواد اولیه باکیفیت ساخته شده است استفاده نمایید.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *