عایق کارتن پلاست

عایق کارتن پلاست که در محیط اطراف بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، ویژگی‌های زیادی دارد. به طور کلی باید بدانید در تولید این نوع عایق از مواد اولیه پلی پروپیلن استفاده شده است. پس می‌توان گفت دوست دار طبیعت و محیط زیست است و قابلیت بازیافت دارد. با وجود استفاده های زیادی که از این محصول می‌شود مشاهده می‌شود که کارخانجات زیادی در تولید این محصول جدید پیشرفت های چشمگیری داشته‌اند. ما نیز قصد داریم درباره این عایق اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار بدهیم.

عایق کارتن پلاست چیست؟

از جمله انواع عایق ها که امروزه بسیار کاربرد دارد، عایق کارتن پلاست است. کارتن پلاست محصولی است که به وفور در محیط اطراف دیده می‌شود. این محصول از پلی پروپلین تولید می‌شود و به صورت ورقه‌های غیرقابل انعطاف می‌باشد که از استحکام بسیار بالایی برخوردار است. کارتون پلاست به روش اکستروژن تولید می‌شود به طوری که دو ورق مسطح خارجی با استفاده از صفحات باریک عمودی به طور موازی به یکدیگر وصل می‌شوند و عایق های کارتن پلاست را تولید می‌کنند.

 

 

تعریف عایق کارتن پلاست

 

مزایای عایق کارتن پلاست

همان‌طور که قبلاً اشاره شد امروزه استفاده از عایق کارتن پلاست بسیار رونق پیداکرده است. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر و مزایای متعدد این نوع عایق این می‌باشد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وزن سبکی دارد از این رو برای مصارف دکوراسیون و ساختمانی بسیار عالی است.
  • این محصول را می‌توانید در رنگ های مختلف تهیه نمود.
  • ورق‌های کارتن پلاست قابلیت تحمل وزن بالایی دارد و از مقاومت و دوام بالایی برخوردار می‌باشد.
  • امکان شست و شوی این ورق‌ها با آب و مواد شوینده وجود دارد
  • از آنجایی که در تولید کارتون پلاست از مواد سمی استفاده نشده بر سلامتی انسان اثرات مخربی ندارد.
  • ورق کارتون پلاست بدون بو است و بو اطراف را جذب نمی‌کند.
  • این ورق‌ها عایق بسیار خوب گرما بوده از این رو برای پیشگیری از هدر رفتن انرژی بسیار کاربرد دارند.
  • عایق کارتون پلاست به دلیل ممانعت از عبور آب و رطوبت در گلخانه ها و سطرها استفاده می‌شود.
  • همچنین لازم است بدانید این عایق ها ساختار شبکه‌ای دارد که هوا را در داخل خود نگه می‌دارد و به عنوان عایق صدا کاربرد خواهد داشت.

استفاده از عایق کارتن پلاست در کشاورزی

با توجه به اینکه گفته شد عایق کارتن پلاست بسیار کاربرد دارد ما امروزه در ایران عایق انواع مختلف آن را عرضه می‌کنیم. لازم است بدانید یکی از مهم‌ترین کاربردهای این نوع عایق در صنعت کشاورزی است. همچنین کارتن پلاست در برابر دما و رطوبت عایق بسیار خوبی است که این امر موجب می‌شود در برابر تغییرات دمایی از مقاومت خوبی برخوردار باشد. همچنین این محصول به سهولت و سرعت بالا در صنعت کشاورزی استفاده می‌شود. بعضی از انواع این عایق ها طبق خواسته مشتری مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش ساخته می‌شوند از این رو خاصیت نانو و ضد قارچ بودن را دارند. این محصولات برای ساخت کانال های آبی، محافظت از نهال و ساخت گلخانه در صنعت کشاورزی به کار می‌روند.

 

 

 

عایق کارتن پلاست در کشاورزی

 

استفاده از عایق کارتن پلاست در ساختمان سازی

اگرچه عایق بودن کارتن پلاست در برابر رطوبت، حرارت و صدا مهم‌ترین دلیل استفاده از این محصول در ساختمان سازی می‌باشد. اما موارد دیگر چون برش آسان، عمر بالا و عدم چسبندگی سیمان و بتن به آن و همچنین صاف و صیقلی سطح این عایق ها موجب شده است که بیش از پیش در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر این باید بدانید سبک سازی سازه با استفاده از این ورقه‌ها و مقاوم کردن ساختمان در برابر زلزله دیگر مواردی است که موجب شده این عایق در این صنعت بسیار کاربرد داشته باشد. همچنین خوب است بدانید این عایق ها کاملاً بهداشتی هستند به گونه‌ای که ضد قارچ و باکتری بوده و با نصب آسان در زیر سقف سوله‌ها بسیار استفاده می‌شوند از طرفی نمای بسیار زیبایی دارند.

تولید کارتن پلاست

همان‌طور که گفته شد تولید ورق کارتن پلاست با استفاده از ماده‌ای به نام پلی پروپیلین می‌باشد. از آنجایی که این محصول دوام فیزیکی و شیمیایی بالایی دارد و همچنین نوسانات حرارتی را از ۲۰- تا ۸۰+ تحمل می‌کند کاربردهای زیادی خواهد داشت. در خصوص تولید این نوع عایق لازم است بدانید این ورق‌ها را بسته به نیاز مشتری تا عرض ۲۵۰ سانتی متر تولید می‌کنند. این ورق‌ها همچنین به دو صورت رول و شیت تولید می‌شوند. به طوری که این رول ها طول ۵۰ متر و عرض ۲ متر دارد. البته این امکان وجود دارد که طبق نیاز مشتری طول و عرض آن تغییر کند. ورق‌های کارتن پلاست نیز گرماژی بین ۲۷۰ تا ۱۰۰۰ گرم دارد.

سخن پایانی

کارتون پلاست که یکی از محصولات نسبتاً جدید می‌باشد امروزه به عنوان عایق کاربردهای زیادی دارد. از آنجایی که عایق کارتن پلاست از وزن بسیار کمی برخوردار است و از طرفی به آسانی نصب می‌شود امروزه محبوبیت زیادی در صنایع مختلف به دست آورده است. از جمله موارد کاربرد کارتن پلاست می‌توان به صنایع ساختمان سازی، صنایع خودرو، کشاورزی، لوازم خانگی و غیره اشاره نمود.